ΠΑΟΚ – Περιστέρι winmasters 68-75: Έριξε τον «Δικέφαλο» στην τελευταία θέση, άγριο κράξιμο στην Πυλαία!

0

Το Περιστέρι winmasters έφυγε με το «διπλό» από το «Παλατάκι», επικρατώντας του ΠΑΟΚ με και ρίχνοντας τον «Δικέφαλο» στην τελευταία θέση της κατάταξης ενώ απομένουν έξι αγωνιστικές για το φινάλε! Έντονες αποδοκιμασίες από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ!

Οι νίκες του Άρη και της Λάρισας επί του Ήφαιστου και του Κολοσσού, αντίστοιχα έβαλαν έξτρα πίεση στον ΠΑΟΚ ωστόσο ο «Δικέφαλος» δεν τα κατάφερε απέναντι στο Περιστέρι, με αποτέλεσμα να μείνει μόνος στην τελευταία θέση της κατάταξης έπειτα από 20 αγωνιστικές!

Μετά από το τέλος του αγώνα, οι οπαδοί του ΠΑΟΚ αποδοκίμασαν έντονα τους παίκτες και το προπονητικό τιμ για τη νέα ήττα των «ασπρόμαυρων» που δίνουν μάχη για την παραμονή στην Basket League.

Σε ό,τι αφορά το Περιστέρι, η ομάδα των δυτικών προαστίων επέστρεψε στην τρίτη θέση της κατάταξης, σημειώνοντας την πέμπτη εφετινή νίκη του μακριά από το κλειστό της Τζον Κένεντι ενώ ακολουθεί το Game 2 με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στη φάση των «16» του BCL.`

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην PAOK Sports Arena, εκεί όπου ο Γιανίκ Μορέιρα ισοφάρισε σε 9-9 με layup κι εν συνεχεία ο «Δικέφαλος» έκανε σερί 5-0 για το 14-9 στο 4:54. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 19-19 με τον Άαρον Μπεστ όμως το Περιστέρι πέτυχε έξι αναπάντητους πόντους και πήρε κεφάλι στο σκορ με το υπέρ του 19-25 με το καλάθι του Γάιου Σκορδίλη.

Παρ’ όλα αυτά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα και «έτρεξε» σερί 8-0 για το 27-25 στο 15:09, υποχρεώνοντας τον Νίκο Παπανικολόπουλο να καλέσει εσπευσμένα timeout!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 28-34 με τον Στίβεν Γκρέι ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 35-35 με 2/2 βολές του Σάνον Σόρτερ. Σε αυτό το διάστημα ο ΠΑΟΚ μέτρησε 4/13 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 19 ριμπάουντ και 7 λάθη έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Μπόμπι Μπράουν (10π., 4ασ.). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με τον Γιανίκ Μορέιρα να διαμορφώνει το 51-52 στο 30′ από τη γραμμή των βολών.

Το Περιστέρι ξέφυγε με +8 (52-60) στο 33:05 με τους συνεχόμενους πόντους των Χάτσερ  Βασιλόπουλου, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 60-63 με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη όμως ο Γκρέι πέτυχε τέσσερις σερί πόντους για το 60-67 στα 4:19 για το φινάλε! Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα ως το φινάλε κι έφτασαν στη νίκη με 68-75.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 51-52, 68-75.