Πάτησε γκάζι και Απόλλωνα η ΑΕΚ στην επανάληψη και κυνηγά με μανία τον Κεραυνό!

0

Ντέρμπι για… ένα ημίχρονο στο Κίτιον με την Πετρολίνα ΑΕΚ να αλλάζει ταχύτητα στο δεύτερο και να μετατρέπει σε παράσταση για ένα ρόλο το διαφαινόμενο ντέρμπι με τον Απόλλωνα με το τελικό σκορ να φτάνει στο 94-77.

Κορυφαίος -μεταξύ ίσων- ο Άχμαντ με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ για το εξπρές του Πιστόλα που είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ αγωνίστηκε χωρίς τον νεοαποκτηθέντα Μπάσει.

Από τους κυανόλευκους που έκαναν ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο -στοίχισε το κάκιστο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου- κορυφαίος ο Λίαμ Ο’Ράιλι με 22 πόντους (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, χωρίς όμως να το καταφέρνουν. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι τα μισά της περιόδου, όπου ο Απόλλωνας άνοιξε μία μικρή διαφορά 4 πόντων (11-15). Η Πετρολίνα ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ο Απόλλωνας άντεξε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (25-29).

Ο Απόλλωνας διατηρούσε την απόσταση σταθερά μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (33-39), όμως η Πετρολίνα ΑΕΚ ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, 2 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου (46-45). Στο τελευταίο δίλεπτο σκόραρε μόνο ο Απόλλωνας, ο οποίος πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με έναν πόντο (46-47).

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου η Πετρολίνα ΑΕΚ μπήκε με ένα 12-0 σερί στα πρώτα 3 λεπτά (58-47). Η ομάδα της Λάρνακας είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και έφτασε να προηγείται μέχρι και 13 πόντους λίγο μετά τα μισά της περιόδου, διαφορά που κράτησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (70-57).

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε η εικόνα, με την Πετρολίνα ΑΕΚ να φτάνει στη νίκη με το τελικό 94-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-29, 46-47, 70-57, 94-77.