Πειστικό διπλό στην Λεμεσό ο Κεραυνός, “πάτησε” Απόλλωνα και κορυφή με ραψωδία Κινγκ-Ρόρι!

0

O Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της αγωνιστικής αφού πέρασε με πειστική εμφάνιση από το κλειστό του Απόλλωνα επικρατώντας των κυανόλευκων με 72-58 χωρίς να έχουν μάλιστα στη σύνθεση τους τον Τζέικ Ο’Μπράιεν.

Σε προηγούμενο μας άρθρο μόλις πριν από λίγες ώρες, είχαμε τονίσει τη σημασία της αποφόρτισης του Τζος Χάγκινς και το ντεφορμάρισμα των Κινγκ και Ρόρι οι οποίοι μας… “απάντησαν” κατάλληλα όντας οι κορυφαίοι της ομάδας του Χριστόφορου Λειβαδιώτη αφού ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 21 πόντους (και 8 ριμπάουντ) και 20 πόντους (6 ριμπάουντ και 2 ασίστ αντίστοιχα).

Από τους φιλοξενούμενους που “έσπασαν” τα καλάθια πίσω από τα 6.75 (2/18 τρίποντα!!!) πάλεψε μόνος ο Μαλίκ Χάινς που πέτυχε 21 από τους 58 πόντους της ομάδας του Τόνι Κωνσταντινίδη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς έχοντας όλα τα απαραίτητα συστατικά για να διεξαχθεί ένα σπουδαίο ντέρμπι. Δυνατές άμυνες, ένταση, αρκετές επαφές και τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη έβρισκε με συνέπεια σκορ όταν η μπάλα ακουμπούσε σωστά στον Μαλίκ Χάινς, είτε στο τρανζίσιον μετά από μία καλή άμυνα ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κεραυνός έψαχνε με υπομονή την καλύτερη επιλογή ιδιαίτερα από τη στιγμή που οι Λεμεσιανοί επέλεξαν να αμυνθούν με ζώνη (2-3).

Η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες στο 15-16 με τον Απόλλωνα να έχει να διαχειριστεί τα δύο γρήγορα προσωπικά φάουλ των Λιούις και Ηλιάδη ενώ σαν highlight κρατάμε το εντυπωσιακό μπλοκ του Ρόμπερτ Λιούις στον Κίτον Γκραντ, τάπα για την οποία εκδικήθηκε τον θύτη ο Σάιμον Μιχαήλ λίγα λεπτά μετά σταματώντας τον ψηλά σε κυανόλευκο αιφνιδιασμό.

Η τεράστια ενέργεια που κατέθεσαν οι γηπεδούχοι σε συνδοιασμό με τις λιγότερες λύσεις που έχουν από τους νταμπλούχους οδήγησε σε μερική καθίζηση στο δεύτερο δεκάλεπτο αφού όσο οι παίκτες του Κωνσταντινίδη “μάτωναν” για να σκοράρουν, η αρμάδα του Λείβα με ζηλευτή συνέπεια και ιδιαίτερα δια χειρός Άντονι Κινγκ ξεκίνησε να χτίζει μια διαφορά. Το 15-16 έγινε 17-26 με τρίποντα των Χάγκινς και Μιχαήλ ενώ στη συνέχεια όταν οι Λεμεσιανοί μείωσαν σε 20-26 ο αειθαλής Άντονι Κινγκ πήρε τη μπαγκέτα και με νέο σερί 11-4 ο Κεραυνός προηγήθηκε με +13 (24-37) για να κλείσει το ημίχρονο στο 26-37.

Σε αυτό το διάστημα ο Κινγκ είχε σημειώσει 13 προσωπικούς πόντους με τον Ρόρι ν’ακολουθεί με 8 ενώ από τπυς γηπεδούχους 9 είχε ο Χάινς και 6 ο Λιούις με τον Τζάκσον να μένει άποντος και την ομάδα του Απόλλωνα να έχει μόλις 1/11 τρίποντα!

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός έβαλε τις βάσεις για να πάρει τη νίκη και να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, μεγαλώνοντας ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις στο σκορ από την ομάδα της Λεμεσού. Στην περίοδο αυτή ο Κεραυνός πέτυχε οκτώ πόντους περισσότερους και έτσι η διαφορά ανέβηκε στους 19 (44-63).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ, όμως ο Κεραυνός κράτησε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (58-72) και πανηγύρισε το 16ο ροζ φύλλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-16, 26-37, 44-63, 58-72