Πειστικός ο Κεραυνός με Ένωση

38

Την ευκαιρία να δώσουν ένα δυνατό φιλικό παιχνίδι είχαν το απόγευμα της Τρίτης στο κλειστό “Κώστας Παπαέλληνας” ο Κεραυνός Στροβόλου και η Ένωση Νέων Παραλιμνίου.

Σε τέτοια… τεστ, το τελευταίο που μετράει για τους προπονητές είναι το τελικό σκορ, όμως έχει κι αυτό τη δική του -ψυχολογική κυρίως- σημασία, με το σύνολο του Χριστόφορου Λειβαδιώτη να λυγίζει με σχετική άνεση εκείνο του Νικόλα Παπαδόπουλου με 79-59.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 18-23 στο 10ο λεπτό. Ωστόσο, ο Κεραυνός βρήκε αμυντική ισορροπία, δεχόμενος μόλις 36 πόντους στις τρεις επόμενες περιόδους και σε συνδυασμό με τον επιθετικό οίστρο των παιδιών του, ήρθε το αποτέλεσμα που προαναφέραμε.

Ο Μο Αμπουκάρ ήταν ο κορυφαίος των νικητών με 24 πόντους (10/13 σουτ εντός πεδιάς), 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ τον Τζος Χάγκινς τον ακολούθησε με 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ. Ο “Λείβας” προφύλαξε τους Σάιμον Μιχαήλ και Ντάραλ Ουίλις που δεν αγωνίστηκαν.

Στον αντίποδα, ο “Πιστόλας” είδε τον Καντάριαν Ρέινς και τον Τζέιμς Ντάνιελ να έχουν από 11 πόντους, έκαστος, τη στιγμή που ευχάριστη έκπληξη ήταν ο 18άχρονος, Παύλος Στυλιανού με 6 πόντους και σωστές επιλογές στα 12 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.