Πέρασε από το Ελευθερία ο ΑΠΟΕΛ

0

Ο ΑΠΟΕΛ πέρασε από το Ελευθερία επικρατώντας της ΕΘΑ με 101-83 και εξασφάλισε την 3η θέση, πετώντας ταυτόχρονα εκτός 4άδας την ομάδα της Έγκωμης. Η ΕΘΑ αγωνίστηκε χωρίς τις οδηγίες του κου Σκαραφίγκα από τον πάγκο της, ο οποίος έμεινε στην εξέδρα διαμαρτυρώμενος με αυτόν τον τρόπο για την τιμωρία του Χένρι με δίμηνο αποκλεισμό. Η ομάδα της Έγκωμης κατόρθωσε να πάρει προβάδισμα μέχρι και 22 πόντους διαφορά, όμως ο ΑΠΟΕΛ ήταν αυτός που έφυγε στο τέλος με τη νίκη.

Ο αγώνας:
Ισορροπημένο παιχνίδι είδαμε στα πρώτα στάδια της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 4-4, μετά από δύο λεπτά αγώνα. Ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε στροφές στην συνέχεια και με ένα σερί πέντε πόντων με τον Παντούρη, προηγήθηκε με 9-4. Η ΕΘΑ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (9-9) με τρίποντο του Κιούμπερμπατς και δίποντο του Πίαρσον. Οι διαφορές παρέμειναν αρκετά λεπτές και στην συνέχεια με το παιχνίδι να είναι ισόπαλο στο 16-16, τρία λεπτά και τριάντα δεύτερα πριν το τέλος της περιόδου. Ο ΑΠΟΕΛ με δίποντο του Ντιμπουά πήρε προβάδισμα (18-16) όμως η ΕΘΑ με ένα σερί επτά πόντων πήρε προβάδισμα 23-18, ένα λεπτό και πενήντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου. Η ομάδα της Έγκωμης παρέμεινε μπροστά στο σκορ μέχρι και την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με το σκορ να είναι στο 31-24 υπέρ της.

Πιο δυνατά ξεκίνησε και στην δεύτερη περίοδο η ΕΘΑ που σημείωσε επτά πόντους και δέχθηκε τρεις, με το σκορ να οδηγείται στο 38-27, στο 12:10 της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα δίποντο στην συνέχεια (Κιούμπερμπατς για ΕΘΑ, Κούννας για ΑΠΟΕΛ) με το σκορ να οδηγείται στο 41-29, με την ΕΘΑ στην συνέχεια να πετυχαίνει ένα ακόμα τρίποντο με τον Πακ, παίρνοντας προβάδισμα με 44-29. Οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν να είναι καλύτεροι στο παρκέ, καταφέρνοντας να σημειώσουν άλλους τέσσερις πόντους με τους Πίαρσον και Γκόλντεν, φέρνοντας το σκορ στο 48-29, στα μισά της δεύτερης περιόδου. Ο ΑΠΟΕΛ μείωσε την διαφορά στην συνέχεια του παιχνιδιού, καταφέρνοντας με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου να μειώσει σε 52-46.

Αρκετά πιο παραγωγικός ήταν ο ΑΠΟΕΛ με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου. Οι “γαλαζοκίτρινοι” μπήκαν πολύ δυνατά στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν μετά την συμπλήρωση έξι λεπτών στον αγώνα να κάνουν την ανατροπή και να προηγηθούν με 59-58. Η ΕΘΑ προσπάθησε να απαντήσει, όμως ο ΑΠΟΕΛ πατούσε καλύτερα στο παρκέ και κατάφερε στο 27:16 να προηγηθεί με 67-61. Το συγκρότημα του Γιώργου Βόβορα κατάφερε να διατηρήσει την υπέρ του διαφορά, αλλά και να την αυξήσει στην συνέχεια, καταφέρνοντας με την λήξη της περιόδου να προηγηθεί με 75-64.

Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, με αποτέλεσμα να καταφέρει να αυξήσει την διαφορά που τον χώριζε στο σκορ από την ΕΘΑ στους 17 πόντους (87-70) στο 33:02. Η ΕΘΑ όμως κατάφερε να μειώσει στους δέκα (87-77) προτού ο Τέρνερ με κάρφωμα φέρει το σκορ στο 89-77. Μετά λόγω έντασης και διαμαρτυριών που δημιουργήθηκαν σε συγκεκριμένη φάση ακολούθησε ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα. Με την επανέναρξη του παιχνιδιού ο ΑΠΟΕΛ διατήρησε το προβάδισμα του και στο τέλος πήρε την νίκη με 101-83.

MVP: Κορυφαίος για τους “γαλαζοκίτρινους” ο Ράμσεϊ με 26 πόντους (10 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).