Πέρασε ξανά από το Λευκόθεο η ΑΕΚ

0

Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στη β’ φάση του πρωταθλήματος η Πετρολίνα ΑΕΚ, που επικράτησε με άνεση του ΑΠΟΕΛ μέσα στο Λευκόθεο με 90-70.

Image

Το συγκεκριμένο ματς, θα μπορούσε κάλλιστα να χαρακτηριστεί ως “ντέρμπι των απουσιών”, καθώς από τους γηπεδούχους έλειπε ο επί μακρόν τραυματίας, Βασίλης Κούνας, καθώς και οι Τάιρελ Μπιγκς, Γρηγόρης Παντούρης, που προφυλάχθηκαν, ενώ οι Λαρνακείς είχαν εκτός τους τιμωρημένους Παναγιώτη Τρισόκκα και Ιάκωβο Παντελή.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στον αγώνα και άρχισαν να “χτίζουν” διαφορά ασφαλείας, όμως οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα σταδιακά ανέβασαν στροφές και έφτασαν στο σημείο να πλησιάσουν πολύ. Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ πάτησε ξανά γκάζι και εκτόξευσε τη διαφορά στα ύψη, εκμεταλλευόμενη το εξαιρετικό επιθετικό της transition.

Το αποτέλεσμα, βέβαια, μικρή σημασία είχε, καθώς η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ ήταν ούτως ή άλλως πρώτη και αυτή του Γιώργου Βόβορα τρίτη. Το γόητρο ήταν αυτό που έδινε κίνητρο και πλέον οι δύο δυνατοί αντίπαλοι ετοιμάζονται για τα πλέι οφ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ταϊρίκ Ντουρέν, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Πρίμοζ Μπρέζετς, ο Μπράντον Μπόουμαν, ο Γιώργος Παλάλας, ο Θαντ ΜακΦάντεν και ο Τόμισλαβ Πέτροβιτς.

Για τον ΑΠΟΕΛ, ο Ανδρέας Σιζόπουλος έμοιαζε με… όαση και τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Λοϊζίδης και Σίσου. Εκτός τόπου και χρόνου οι Χιθ και Ντιμπουά, με τον Εζιουκβού να είναι καλός μόνο στο ξεκίνημα.

Ο αγώνας:

Αρκετά καλά ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ που κατάφερε με την συμπλήρωση δυόμιση λεπτών να προηγηθεί με 7-0, ενώ ένα λεπτό αργότερα το σκορ ήταν στο 10-1. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με δύο τρίποντα από τους Ντιμπουά και Σιζόπουλο, μειώνοντας σε 10-7, όμως η ΑΕΚ σημείωσε άλλους δέκα πόντους (οκτώ ο Ντουρέν, δύο ο Μπρέζετς) με το σκορ να φθάνει στο 20-7. Με την ολοκλήρωση της περιόδου ο ΑΠΟΕΛ μείωσε σε 22-12.

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια της δεύτερη2 περιόδου. Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά, προσπαθώντας να μειώσει την διαφορά στο σκορ και να μπει ξανά στην διεκδίκηση του αγώνα. Στο 14:40 το σκορ ήταν στο 29-23 για την ΑΕΚ, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στους τέσσερις στην συνέχεια (31-28). Οι φιλοξενούμενοι έφεραν την διαφορά στους οκτώ (37-29), ενώ με την ολοκλήρωση της περιόδου το σκορ έφθασε στο 43-38 για την ΑΕΚ.

Στα πρώτα στάδια του δεύτερου ημιχρόνου είδαμε ξανά ένα ισορροπημένο παιχνίδι, ενώ ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε με την συμπλήρωση δυόμιση λεπτών να μειώσει σε 47-46. Η συνέχεια όμως άνηκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ που σημείωσε 22 πόντους, ενώ ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε πέντε, με αποτέλεσμα το τέλος της τρίτης περιόδου να βρει τους Λαρνακείς να προηγούνται με 69-51.

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε την προσπάθεια του στην τέταρτη περίοδο να μειώσει στο σκορ για να μπορέσει να επανέλθει στο παιχνίδι. Ωστόσο η πολύ καλή παρουσία της ΑΕΚ δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να γίνουν απειλητικοί. Οι Λαρνακείς προηγούνταν με 85-64 στο 36:46, ενώ με την ολοκλήρωση του αγώνα πήραν την νίκη με 90-70.

MVP:

Σε ένα ματς με πολλούς διακριθέντες για την Πετρολίνα ΑΕΚ, αυτός που κατάφερε να κλέψει την παράσταση ήταν ο Ταϊρίκ Ντουρέν, ο οποίος “πλήγωσε” την άμυνα του ΑΠΟΕΛ με τα μακρινά του σουτ στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο άνοιξε τον ρυθμό και αξιοποίησε ιδανικά τους συμπαίκτες του, συνεχίζοντας παράλληλα να σκοράρει.

Δεκάλεπτα: 12-22, 38-43, 51-69, 70-90