Περιστέρι winmasters – Προμηθέας 78-64: Προβάδισμα τρίτης θέσης

0

Το Περιστέρι winmasters (12-7) νίκησε τον Προμηθέα (12-7) με 78-64 ενώ κάλυψε και τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου.

Το Περιστέρι όχι μόνο επιβλήθηκε του Προμηθέα με 78-64, αλλά πήρε και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων κατέχοντας πλέον την τρίτη θέση στη βαθμολογία.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Αμφότερες προτιμούσαν το set παιχνίδι, ωστόσο το Περιστέρι ακουμπώντας τη μπάλα στον Μορέιρα κατάφερε να προηγηθεί με 29-24 (16′).

Η τρίτη περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στο Περιστέρι. Ο Σαλούστρος μπήκε στην εξίσωση του σκορ όπως και ο Γκρέι κάτι το οποίο έδωσε διψήφια διαφορά πόντων (44-33, 24′). Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου παρέμειναν συγκεντρωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα κι έτσι όχι μόνο διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας, αλλά την αύξησαν (60-45, 30′).

Ο Προμηθέας πότε με τον Κασελάκη και πότε με τον Χολ βρήκε τρόπο να μειώσει σε 67-59 (36′), όμως το Περιστέρι παρέμεινε ψύχραιμο κι έφτασε στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το περιστέρι ήταν ανώτερο σε τρίποντα (37%-28%), λάθη (11-15) ενώ οι πόντοι στον αιφνιδιασμό ήταν 14-0.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιανίκ Μορέιρα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 20 πόντους (9/12δ., 2/6β.), 10 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΛίποβι και Μπαμπ είχαν από 3 πόντους με 1/6 σουτ έκαστος.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Χρήστος Σαλούστρος είχε κομβική παρουσία προσφέροντας 13 πόντους (4/4δ., 1/1τρ., 2/2β.) και 5 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η τρίτη περίοδος έκρινε το αποτέλεσμα αφού το Περιστέρι την κέρδισε με 29-17.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Περιστέρι τις χαμένες βολές (12/20). Ο Προμηθέας την επιμονή του στα σουτ τριών πόντων (11/39).

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 33-31, 60-45, 78-64