Πήρε το ντέρμπι των… αποδεκατισμένων ο ΑΠΟΕΛ

0

Μετά από ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό και σκληρό παιχνίδι, ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ΕΘΑ και να πανηγυρίσει τη νίκη με 73-69, στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ Ανδρών.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν στον αγωνιστικό χώρο με πολλές ελλείψεις και αρκετά νεαρά παιδιά, ενώ στον πάγκο των φιλοξενούμενων βρέθηκε για πρώτη φορά ως υπηρεσιακός κόουτς ο Χρίστος Γιάγκου.

Το παιχνίδι κύλησε στο πρώτο δεκάλεπτο με τον ΑΠΟΕΛ, ο οποίος δεν είχε στη διάθεση του τους Κούνα και Κοιλαρά, να έχει τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, αλλά στη συνέχεια τα πράγματα άλλαξαν με την ΕΘΑ να βρίσκεται ακόμα και στο +12 στο 32ο λεπτό (47-59), μην κάνοντας αισθητές τις απουσίες των Ουόκερ, Έσο και Ορτίζ.

Ωστόσο, το σύνολο του Τζίμη Κουστένη δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και πραγματοποιώντας μια σπουδαία ανατροπή κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στο φινάλε.

Δεκάλεπτα: 19-14, 32-31, 45-51, 73-69

ΑΠΟΕΛ (Δημήτρης Κουστένης)

Μπάσεϊ 21 (3), Παντούρης 5, Μπερνατόφσκι 17 (1), Μόμπλεϊ 7, Ράιτ 8, Μπράουν 14 (1), Κασκίρης 1.

ΕΘΑ (Χρίστος Γιάγκου)

Πήλαβας, Τζάξεν 30 (1), Κωνσταντίνου 2, Παναγιώτου 4, Μπάρνς 19 (1), Λοϊζίδης, Καραμπατάκης 5, Παπάμιχαηλ 9 (1), Σέπος.

MVP: Ο Μπάσεϊ δεν βγήκε στιγμή από τον αγωνιστικό χώρο δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα και αντοχές, όντας ο πολυτιμότερος του αγώνα καθώς πραγματοποίησε ένα αξιοζήλευτο νταμπλ-νταμπλ (21π, 11ριμ) συμβάλλοντας τα μέγιστα για την επικράτηση του ΑΠΟΕΛ.

Key-factor: Ο Μπερνατόφσκι (17π, 7ριμ) για ένα ακόμα παιχνίδι συγκαταλέγεται στους διακριθέντες, πιστοποιώντας την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκεται και ο Τζίμης Κουστένης συνεχίζει να στηρίζει πολλά πάνω του.

Hero: Ο Μπράουν μπορεί να ήρθε από τον πάγκο ωστόσο έδωσε πολύτιμες λύσεις στους γηπεδούχους ολοκληρώνοντας το ματς με 15 πόντους, αρκετοί εκ των οποίων επιτεύχθηκαν σε κομβικά για την έκβαση της αναμέτρησης σημεία.

Καλύτερος ηττημένος: Ο Τζάξεν πάλεψε για την ΕΘΑ… σταματώντας στους 30 πόντους (13/13 βολές), βοηθώντας παράλληλα στον τομέα των ριμπάουντ (6), όμως δεν έφτανε για τους φιλοξενούμενους.