«Πλήρωσε» με… καταλανικό νόμισμα την 3η περίοδο

0

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε πάρει την νίκη μέσα στην έδρα της Μπαρτσελόνα και γνώρισε την ήττα με 72-57.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο 19-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Καταλανοί μπόρεσαν να πάρουν το προβάδισμα και να πάνε στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-31.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τους παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ, με την Μπαρτσελόνα να τρέχει επιμέρους 21-9 και να τελειώνει το δεκάλεπτο στο +17, 57-40.

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα ήταν απλά μια τυπική διαδικασία με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τελικά την νίκη με 72-57.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-31, 57-40, 72-57.
Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Ράις 10 (2), Χολμς, Ντόλμαν, Ντόρσεϊ 4, Κλαβέρ 7 (1), Βεζένκοφ 12 (2), Όλεσον 6 (2), Κόπονεν 5 (1), Ρένφρο 6, Περπέρογλου 6 (2), Τόμιτς 16.
Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12, Νίκολς 6, Ρίβερς 7, Τζέιμς 2, Φώτσης, Παππάς 4, Φελντέιν 13 (3), Γκάμπριελ, Μπουρούσης, Καλάθης 13 (1).

MVP
Ο Άντε Τόμιτς ήταν ο κορυφαίος της Μπαρτσελόνα με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και συνολικά 18 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

KEY FACTOR
Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετικός, «βυθίζοντας» κάθε προσπάθεια του Παναθηναϊκού να επανέλθει, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους.

Καλύτερος ηττημένος
Ο Σίνγκλετον ήταν ότι καλύτερο είχε ο Παναθηναϊκός στην Βαρκελώνη, με τον Αμερικανό να τελειώνει την αναμέτρηση με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα.

Η απογοήτευση
Το δημιουργικό κομμάτι του Παναθηναϊκού ήταν σε… άλλο γήπεδο (10 ασίστ), ενώ οι παίκτες του Πασκουάλ έβλεπαν το καλάθι… δαχτυλίδι, σκοράροντας 4/26 έξω από την γραμμή.