Προμηθέας – Ήφαιστος 81-61: «Αεράτος» και μόνος τρίτος!

0

Ο Προμηθέας Πατρών επικράτησε του Ήφαιστου με σκορ 81-61 και πλέον φιγουράρει μόνος στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά μπήκε με το πόδι στο… γκάζι στον αγώνα με τον Ήφαιστο, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 27-8 και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τους φιλοξενούμενους.

Πλέον ο Προμηθέας φιγουράρει μόνος στην τρίτη θέση της κατάταξης της Basket League αφού νωρίτερα το Περιστέρι winmasters ηττήθηκε στο Λαύριο.

Ο αγώνας

Οι Πατρινοί προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά όταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ευστόχησε πίσω από τα 6.75 για το 19-8 στο 7:26 κι εν συνεχεία ο Λευτέρης Μαντζούκας σκόραρε για το +19, κάνοντας το 27-8 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος στο «Δ. Τόφαλος».

Ο Λεωνίδας Κασελάκης διαμόρφωσε το 39-18 στο 15:27 όμως ο Ήφαιστος έκανε επιμέρους σκορ 10-2 και μείωσε στο 41-28 του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα τους και προηγήθηκαν 64-41 με το layup του Βαγγέλη Μάντζαρη στο 30′.

Η συνέχεια του ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Προμηθέα Πατρών να πανηγυρίζει τη νίκη με το υπέρ του 81-61.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Προμηθέας σούταρε με 62% στο δίποντο (18/29) και 42% στο τρίποντο (12/28), μοίρασε 22 ασίστ αντί 13 του Ήφαιστου και κυριάρχησε στα ριμπάουντ (37-33)

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Δημήτρη Αγραβάνη με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βαγγέλης Μάντζαρης μέτρησε 8 πόντους, 8 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρκους Γκίλμπερτ είχε 0/1 τρίποντο στα 7:57 που έμεινε στο παρκέ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 27-8 του Προμηθέα στην πρώτη περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ήφαιστος το καταστροφικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας τα 14 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 27-8, 41-28, 64-41, 81-61.