Προσπάθησε, αλλά ηττήθηκε ο Ολυμπιακός (vid)

0

Την τρίτη ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές της Ευρωλίγκας γνώρισε την Τετάρτη (7/11) η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού, αν και το πάλεψε κόντρα στην πανίσχυρη Ντιναμό Κουρσκ και έχασε με 73-67 στο ΣΕΦ.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας βρέθηκαν στο -4 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (35-39), ενώ στο 30′ ήταν μπροστά στο σκορ με 54-51.

Οι Ρωσίδες όμως έτρεξαν σερί 11-0 στην τελευταία περίοδο, προηγήθηκαν με 62-54 και έφτασαν εντέλει στη νίκη.

Η Σωτηρίου με 16 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ από πλευράς «ερυθρόλευκων».

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 35-39, 54-51, 67-73

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή, Τζόνσον 13, Παυλοπούλου 3, Σωτηρίου 16 (3), Σπυριδοπούλου 11 (3), Κοσμά 1, Μάζιτς 5, Νικολοπούλου, Σταμάτη 6 (1), Τόμας 12.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΟΥΡΣΚ (Μοντέλο): Κρουζ 12 (1), Στιούαρτ 18 (1), Βίντμερ 10, Ξαργκάι 2, Ζέντικ 2, Τσαρλς 14, Κιρίλοβα 5 (1), Λεβτσένκο, Πέτροβιτς 10 (2).