Πρωταθλητές οι Απόφοιτοι Παλλουριώτισσας με “clutch” Παναγιώτου έκαμψαν την αντίσταση των EUC Alumni Warriors BC!

0

Στον μεγάλο τελικό της Β’Κατηγορίας οι Απόφοιτοι Παλλουριώτισσας έσπασαν το αήττητο των EUC Alumni Warriors BC επικρατώντας στον τελικό με 53-48 και κατέκτησαν το πρωτάθλημα. Ένα πολύ μεγάλο ντέρμπι που μπορεί καλαθοσφαιρικά να μην διεκδικεί δάφνες ποιότητας όμως κράτησε σε αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο τους 300 και πλέον φίλους που βρέθηκαν στο Κλειστό Κώστας Παπαέλληνας. Κορυφαίοι των νικητών οι Π.Φωτίου και Παντελή όμως MVP του τελικού ήταν ο Γιώργος Παναγιώτου.

Οι “Πολεμιστές” με τη φόρα του 11-0 ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν με 5-0 και 11-5 με τους Τσαγγαρίδη και Παπαστεφάνου να δίνουν τις λύσεις από την περιφέρεια και την άμυνα τους να δουλεύει αρκετά καλά αντιμετωπίζοντας τα πικ εν ρολ από το κέντρο που επιχειρούσαν οι Απόφοιτοι με τον Φωτίου. Το τάιμ άουτ του Ασιήκκαλη αφύπνησε κάπως τους τυπικά φιλοξενούμενους που βρήκαν τις λύσεις από κοψίματα backdoor και μείωσαν αρχικά σε 15-11 για να λήξει το 10λεπτο στο 16-11.

Με πανομοιότυπο τρόπο ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με τους Warriors να ξεφεύγουν 21-15 με τρίποντο του Τσιατίνη όμως στη συνέχεια έπαθαν μπλακ άουτ αφού δεν έβρισκαν σκορ με αποτέλεσμα οι Καιμακλιώτες να τρέξουν ένα σερί 12-3 για να κλείσουν προηγούμενοι το ημίχρονο με 24-27.

Το ντέρμπι συνέχισε να μαίνεται με το αργό τέμπο και τις μεγάλες επιθέσεις να βολεύουν σαφώς την ομάδα της Παλλουριώτισσας όμως οι γηπεδούχοι με Λαμπράκη και Κρασσά κρατήθηκαν κοντά στο σκορ με τον Τσιατίνη να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (37-37) με 4’’ δευτερόλεπτα για τη λήξη όμως ο Πέτρος Φωτίου μ’ένα καταπληκτικό coast to coast έκανε στη λήξη του χρόνου το 37-39 (μέσα σε διαμαρτυρίες).

Με τον Παντελή να βάζει 2 πάρα πολύ δύσκολα καλάθια οι Απόφοιτοι πήραν ένα πολύ σημαντικό προβάδισμα 6 πόντων (39-45) 6 λεπτά πριν το τέλος όμως οι Πολεμιστές με δύο παλληκαρίσια καλάθια του Δημητρίου και βόμβα του Τσαγγαρίδη πέρασαν μπροστά με 46-45 μέσα σε πανδαιμόνιο. Ο Γιώργος Παναγιώτου εν συνεχεία ανάλαβε δράση αφού πήρε το 5ο φάουλ του Δημητρίου, έβαλε τις 2 βολές για το προβάδισμα (46-47) ενώ οι Warriors έκαναν 4 πάρα πολύ κακές επιλογές στην επίθεση και με το σκορ στο 47-48 ο “Παππούς” πέτυχε τρίποντο μαχαιριά από τις 45 μοίρες δίνοντας το… μισό τρόπαιο στην ομάδα του. Στο 48-51 οι γηπεδούχοι συνέχισαν να μην έχουν καθαρό μυαλό και με πολύ βιαστικές επιλογές έστειλαν εκ νέου τους Απόφοιτους στις βολές με το 48-53 να δίνει τη νίκη και τον τίτλο στην ομάδα των Αποφοίτων Παλλουριώτισσας που ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς.

*Κορυφαίοι όπως είπαμε οι Πέτρος Φωτίου και Χρίστος Παντελή όμως το βραβείο του MVP θα δοθεί στον “clutch” Γιώργο Παναγιώτου που με 6 συνεχόμενους προσωπικούς πόντους πήρε την ομάδα του όταν κόλλησε και της έδωσε τον τίτλο.

**Αυτή ήταν η πρώτη -και φαρμακερή- ήττα των EUC Alumni Warriors BC που τους κόστισε και το πρωτάθλημα, αφού στον αγώνα της κανονικής διάρκειας επικράτησαν μέσα στην Παλλουριώτισσα με 60-49.

***Επίκεντρο των πανηγυρισμών έγινε ο κόουτς Ασιήκκαλης ο οποίος έδειξε να χαίρεται με την ψυχή του αυτή την κατάκτηση.

****300+ πλέον οπαδοί (στη συντριπτική τους πλειοψηφία φίλοι των Warriors) δημιούργησαν μια πολύ όμορφη ατμόσφαιρα που μόνο αγώνα ερασιτεχνικού δε θύμιζε.

*****Απόφοιτοι Παλλουριώτισσας και EUC Alumni Warriors BC θ’αγωνίζονται από του χρόνου στην Α’ Κατηγορία

Τα δεκάλεπτα : 16-11, 24-27, 37-39, 48-53

EUC Alumni Warriors BC : Αν.Μιχαήλ, Αδ.Μιχαήλ 3, Κρασσάς 3, Στυλιανού, Αντωνίου, Παρασκευά, Δημητρίου 6, Λαμπράκης 3, Τσαγγαρίδης 8(2), Παπαστεφάνου 12(2), Τσιατίνης 13(1), Χατζηγεωργίου, Φωκάς

Απόφοιτοι Παλλουριώτισσας : Π.Φωτίου 13(1), Παναγιώτου 11(2), Α.Φωτίου 6, Σιακαλλής 4, Βονιάτης 3, Γ.Φωτίου 2, Παντελή 14