Σαρωτικός ο ΑΠΟΕΛ σε αγώνα… παρωδία

0

Πολύ πιο εύκολα απ’ ό,τι θα περίμενε το μπασκετικό κοινό, ο ΑΠΟΕΛ διέλυσε την ΕΝΠ με 76-28 και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά των πλέι οφ του πρωταθλήματος.

Σε ένδειξη διαμαρτυρίας για τον ορισμό του αγώνα στο Κίτιον, η Ένωση δεν κατέβασε τους ξένους παίκτες της, ούτε τον αρχηγό Νικόλα Θωμά, αλλά προτίμησε να αγωνιστεί με τους νεαρούς της. Η συντριβή ήταν αναπόφευκτη, όμως με αυτό τον τρόπο οι Παραλιμνίτες θέλησαν να στείλουν το μήνυμά τους.

Πάντως, αξίζει να σημειωθεί πως ο προπονητής της γαλαζοκίτρινων, Γιώργος Βόβορας, σεβάστηκε όσο γινόταν τους νεαρούς αντιπάλους του και χρησιμοποίησε περισσότερο παίκτες με χαμηλό χρόνο συμμετοχής. Όπως και να ‘χει, το παιχνίδι ήταν σκέτη… παρωδία.

Ο αγώνας:

Με ένα σερί επτά πόντων (τέσσερις ο Ράμσεϊ, τρίποντο ο Χιθ) ξεκίνησε το παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ. Η Ένωση προσπάθησε να απαντήσει, όμως μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ έφθασε στο 13-6 υπέρ των “γαλαζοκιτρίνων”. Η ομάδα της Λευκωσίας έφερε την διαφορά στους δεκατρείς με το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με παρόμοιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Λευκωσίας να σημειώνει δώδεκα σερί πόντους και να φέρνει το σκορ στο 35-10, μέχρι το 13:30. Το συγκρότημα του Γιώργου Βόβορα έλεγχε το παιχνίδι, καταφέρνοντας να δημιουργήσει διαφορά τριάντα πόντων με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όπου το σκορ ήταν στο 46-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Ένωση να σημειώνει πέντε πόντους και τον ΑΠΟΕΛ δώδεκα, με το σκορ να φθάνει στο 58-21 για τους “γαλαζοκίτρινους”. Με παρόμοιο τρόπο κύλισε ο αγώνας και στην τέταρτη περίοδο, με την ομάδα της Λευκωσίας να φεύγει στο τέλος με την νίκη με 76-28.