Σούπερ Αχιλλέας Cyprusbasket, έστειλε μήνυμα τίτλου και έστειλε “παραλία” τη NIVEA!

0

Οι Παλαίμαχοι Αχιλλέα Καιμακλίου Cyprusbasket επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους και στη δεύτερη αναμέτρηση απέναντι στη NIVEA και ντούμπλαραν εμφατικά τις νίκες τους (76-60) περνώντας με άνεση στους τελικούς (όπου θ’αντιμετωπίσουν την περσινή πρωταθλήτρια Pn99). Με όπλο την άμυνα και νέο καταιγισμό τριπόντων η ομάδα των Παλαιμάχων Αχιλλέα έδειξε πανέτοιμη να διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή ενώ η NIVEA δε θύμιζε σε τίποτα την ομάδα που θαυμάσαμε προηγούμενες χρονιές και φυσιολογικά υπέκυψε.

Η ομάδα του Cyprusbasket μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με τον αφιονισμένο Πάνο Σερδάρη να είναι ασταμάτητος (11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο) διατηρούσε μια διαφορά 5-6 πόντων προτού η NIVEA μειώσει με τρίποντο του Παύλου και καλάθι του Ασσιώτη σε 15-17 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους Παλαίμαχους Αχιλλέα αφού με όπλο την ασφυκτική άμυνα οδηγούσε την ομάδα του Πάρη Παπαέλληνα σε βεβιασμένες ενέργειες ενώ τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Γιώργος Αναστασιάδης με τη διαφορά να μεγαλώνει. Το επιστέγασμα του σερί του Αχιλλέα ήρθε με την είσοδο του Νεοκλή Θεοχαρίδη ο οποίος μπήκε ζεστός από τον πάγκο και με 2/2 τρίποντα εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 (20-35) για να μειώσει στη συνέχεια ο Μάτιτς σε 23-35 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ήταν δεδομένο πως η NIVEA θα έβγαζε αντίδραση και αυτή ήρθε δια χειρός Μάτιτς. Ο Σέρβος στη μέρα του είναι πραγματικά μια ομάδα μόνος του και με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου προσπάθησε να συμπαρασύρει και την ομάδα του. Με 9 δικούς του πόντους η ομάδα του Παπαέλληνα άρχισε σταδιακά να βρίσκει ρυθμό και με τα τρίποντα των Ζάριτς και Ζαχαρίου μείωσε σε 41-49 με το τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι τέλους με το πολυβόλο Μάτιτς και τους Ζαχαρίου και Γ.Παπαέλληνα να παλεύουν όμως οι Παλαίμαχοι Αχιλλέα είχαν τις απαντήσεις σε κάθε γρίφο της NIVEA. Ο MVP του πρώτου αγώνα (Σωκράτους) μαζί με τον κορυφαίο αυτού του ματς (Σερδάρης) σμπαράλιασαν την άμυνα δων γηπεδούχων, πάτησαν γκάζι όταν απειλήθηκαν και με 27 πόντους (με 5 τρίποντα) στο τελευταίο δεκάλεπτο πήραν μια σπουδαία νίκη-πρόκριση με 76-60.

*Κορυφαίος των νικητών ο Πάνος Σερδάρης με 23(3) με άξιο συμπαραστάτη τον Γιώργο Αναστασιάδη 19(3). Οι “Splash Brothers” των φτωχών ήταν απολαυστικοί κσι συνέβαλαν τα μέγιστα στη νίκη πρόκριση.

**Δεν ήταν αρκετοί οι 23 πόντοι του Αλεξάντερ Μάτιτς αφού πέραν κάποιων ξεσπασμάτων από Ζαχαρίου, Ζάριτς και Γ.Παπαέλληνα έμοιαζε αβοήθητος

***Καταστροφικό αποδείχτηκε το 2ο δεκάλεπτο για τη NIVEA που πέτυχε μόλις 8 πόντους σε αυτό το διάστημα με μόλις 2 καλάθια εντός πεδιάς!

****Χωρίς τους Νένκοφ και Κωνσταντίνου αγωνίστηκαν οι Παλαίμαχοι, δε χρησιμοποιήθηκε ο τραυματίας Στυλιανίδης ενώ με τραυματισμό αποχώρησε και ο Λούκιτς για την NIVEA.

Τα δεκάλεπτα : 15-17, 23-35, 41-49, 60-76

NIVEA : Ζαχαρίου 7(1), Γ.Παπαέλληνας 7(1), Ζάριτς 8(1), Λούκιτς 2, Μακρής 8(1), Μάτιτς 23(3), Παύλου 5(1), Ασσιώτης 2, Γρηγορίου

Παλ. Αχιλλέα Cyprusbasket : Σωκράτους 14(2), Constandinov 4, Κ.Θεοχαρίδης 3(1), Ν.Θεοχαρίδης 6(2), Μουκτάρης 5, Σερδάρης 23(3), Αναστασιάδης 19(3), Γεωργίου 2