Στο “Κώστας Παπαέλληνας” είναι αλλιώς! Πήρε το ντέρμπι και τη διαφορά ο Κεραυνός από την Ανόρθωση και “αγγίζει” τη 2η θέση

0

Ο Κεραυνός ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι με το οποίο ολοκληρώθηκε η αγωνιστική αφού επιβλήθηκε της Ανόρθωσης με 58-48, σε αγώνα που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στο κλειστό “Κώστας Παπαέλληνας”.

Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι (όπως και τα προηγούμενα 2 μεταξύ των δύο ομάδων) με τις ερυθροκίτρινες να είναι πιο παθιασμένες αλλά και πιο ψύχραιμες στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης. Με αυτή τη νίκη τα κορίτσια του Χρίστου Στυλιανίδη υπερκάλυψαν και τη διαφορά (2 πόντων) με την οποία είχαν χάσει στον πρώτο γύρο και σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με τις κυανόλευκες θα πάρουν τελικά τη 2η θέση.

Κορυφαίες των νικητών οι Έιβερι και Θεολόγου (16/5/5 και 13/7 αντίστοιχα) όμως κατά την προσωπική μου άποψη καθοριστικές ήταν η Ρεβέκκα Χριστοδούλου (8π με 6/6 βολές), η Χαρά Ρουσσάκη (11π με 3 τρίποντα) αλλά και η καταπληκτική -το δεύτερο ημίχρονο- Στέφανη Νίκολα που κέρδισε τη μάχη με την Nike McClure.

Από τις φιλοξενούμενες κορυφαία ήταν η Τιάνα Ράτζα (12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ενώ McClure και Πάγκαλος που ξεκίνησαν εντυπωσιακά δεν είχαν την ανάλογη συνέχεια.

Οι παίκτριες των Αρίστου/Ιωαννίδου μπήκαν στην αναμέτρηση σαφέστατα πιο συγκεντρωμένες και έχοντας σαν αιχμή του δόρατος την Μαρίσσα Πάγκαλος βρήκαν καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο για να προηγηθούν νωρίς-νωρίς με +9 (2-11). Η διάθεση των κυανολεύκων να περιορίσουν την Νίκι Έιβερι ήταν σαφής από το ξεκίνημα και όσο η Αμερικανίδα δεν έβρισκε ρυθμό οι φιλοξενούμενες πατούσαν πιο γερά στο παρκέ του “Κώστας Παπαέλληνας”.

Η “δήμιος” όμως της Ανόρθωσης στον προημιτελικό κυπέλλου πήρε μπρος στα μέσα του δεκαλέπτου και παρέα με τη Σοφία Θεολόγου ξεκίνησαν να ροκανίζουν τη διαφορά η οποία έφτασε μάλιστα με βόμβα τριών πόντων της Χαράς Ρουσσάκη στην ελάχιστη τιμή της (11-12). Σ’εκείνο το σημείο τα κορίτσια του Στυλιανίδη έχασαν για ένα τρίλεπτο τον προσανατολισμό τους στην επίθεση με αποτέλεσμα οι κυανόλευκες να τρέξουν ένα νέο 7-0 σερί και να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά με +8 (11-19).

Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να συντηρούν μια διαφορά 6-8 πόντων (15-23) περίπου 6:34 πριν το τέλος του ημιχρόνου όμως κάπου εκεί οι ερυθροκίτρινες “γύρισαν” τον διακόπτη. Με αξιοζήλευτη προσήλωση στην άμυνα (κράτησαν τις κυανόλευκες στον 1(!!!) μόλις πόντο για 6:30 λεπτά) και με τις Έιβερι και Θεολόγου να σκοράρουν με συνέπεια ο Κεραυνός έτρεξε ένα σερί 13-1 για να προηγηθεί στο ημίχρονο με +4 (28-24).

Για γερά νεύρα ήταν το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου αφού οι άμυνες συνέχισαν να κυριαρχούν με τις δύο ομάδες να τρέχουν εναλλάξ μικρά σερί αφού όποτε οι ερυθροκίτρινες προσπαθούσαν να ξεφύγουν στο σκορ οι κυανόλευκες έβρισκαν τις λύσεις, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 28-28 και εν συνεχεία σε 34-34. Κομβικό σημείο στην αναμέτρηση αποτέλεσε αρχικά το 3ο φάουλ με το οποίο φορτώθηκε η Σοφία Θεολόγου όμως η Στέφανη Νικόλα έκανε καταπληκτική δουλειά περιορίζοντας και βγάζοντας εκτός ρυθμού την πολύ αθλητική Nike McClure.

Τα κορίτσια των Αρίστου-Ιωαννίδη προηγήθηκαν μετά από 14 περίπου λεπτά με 36-37 έπειτα από βόμβα τριών πόντων της Τιάνα Ράτζα, όμως με τη μικρή Ρεβέκκα Χριστοδούλου να σημειώνει 4 συνεχόμενους πόντους αλλά και την είσοδο της Σοφίας Θεολόγου (που αμέσως κέρδισε το 3ο φάουλ της McClure) έτρεξαν ένα σερί 8-0 με τον Κεραυνό να προηγείται με 44-37.

Η Ανόρθωση κόλλησε ξανά στο σκορ, η Πιτσιλλίδου φόρτωσε με 4ο φάουλ την McClure και με τρίποντο της Ρουσσάκη η ομάδα του Στυλιανίδη ξέφυγε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (49-39) βάζοντας πολύ γερές βάσεις για μια σπουδαία επικράτηση. Τα κορίτσια του “Φοίνικα” με τις Πάγκαλος και McClure στον πάγκο όχι απλά δεν κατέβασαν τα χέρια αλλά προσπάθησαν να ξαναμπούν στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου μ’ένα 5-0 που ανάγκασε τον προπονητή του Κεραυνού να καλέσει τάιμ-άουτ.