Στους τελικούς Νεανίδων ο Κεραυνός

0

Την πρόκριση του στους τελικούς των πλέι οφ για το Πρωτάθλημα Γυναικών Κ18 εξασφάλισε ο Κεραυνός, μετά την νίκη του επί του ΑΠΟΠ με 60-35, στον τρίτο αγώνα της σειράς της ημιτελικής φάσης.

Με την νίκη αυτή η ομάδα του Στροβόλου έκανε το 2-1 στην σειρά και εξασφάλισε την πρόκριση της στην τελική φάση, όπου θα συναντήσει την Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ.

Οι «ερυθροκίτρινες» ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα με 18-12 στο τέλος της Α’ περιόδου, ενώ μέχρι το ημίχρονο το σκορ πήγε στο 35-22. Η θετική εικόνα του Κεραυνού συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τις γηπεδούχες να δημιουργούν διαφορά 18 πόντων με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (49-31), ενώ μέχρι την ολοκλήρωση της αναμέτρησης το σκορ έφθασε στο 60-35.

Κορυφαία του αγώνα ήταν η Μόνα Ζάριτς με 23 πόντους (1 τρίποντο). Διακρίθηκαν επίσης η Ανδριάνα Κασάπη με 10 πόντους και η Ξανθίπη Βούρκα με 8 πόντους (1 τρίποντο).

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 35-22, 49-31, 60-35

Κεραυνός Στροβόλου (Βλάντιμιρ Ζάριτς): Κασάπη 10, Ν. Κοντού, Αναγνώστου 7, Ζάριτς 23 (1), Βούρκα 8 (1), Κυριάκου 5, Παφίτη, Τζιούτζιου 4, Μομτζιάν, Κ. Κοντού 3.

ΑΠΟΠ (Πάνος Πολεμίτης): Παπαλουκά 4, Βασιλείου, Χαραλαμπίδου 2, Ευσταθίου 8 (2), Θεοχάρους, Παπαλλά 4, Θεμιστοκλέους 12, Παπαδοπούλου 5 (1).