Στους τελικούς του Πρωταθλήματος ο Όλυμπος Αγλαντζιάς

0

Την πρόκριση του στην τελική φάση του Πρωταθλήματος Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας εξασφάλισε ο Όλυμπος Αγλαντζιάς, επικρατώντας με 66-57 επί του Απόλλωνα Λεμεσού, στον τρίτο αγώνα της σειράς της ημιτελικής φάσης.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην έναρξή του, με τον Όλυμπο να παίρνει προβάδισμα με 17-16 στο τέλος της Α’ περιόδου. Μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, καταφέρνοντας να φέρουν το σκορ στο 42-27. Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στην τρίτη περίοδο, με τον Όλυμπο να έχει ελαφριά υπεροχή, οδηγώντας το σκορ στο 60-42. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας ήταν βελτιωμένος και προσπάθησε να ανατρέψει τα εις βάρος του δεδομένα, καταφέρνοντας μέχρι το φινάλε του αγώνα να μειώσει στο τελικό 66-57. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Χειμώνας με 18 πόντους (3 τρίποντα).

Στην τελική φάση του Πρωταθλήματος Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας ο Όλυμπος θα συναντήσει τον Αχιλλέα Καϊμακλίου, ο οποίος είχε επικρατήσει με 2-0 στην σειρά των ημιτελικών επί του Ζήνωνα, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή του.

Η σειρά των τελικών θα ξεκινήσει το ερχόμενο Σάββατο 28 Απριλίου, με τον πρώτο αγώνα που θα διεξαχθεί στην Αγλαντζιά.

Η σειρά θα μεταφερθεί στην συνέχεια στο Καϊμακλί, το Σάββατο 5 Μαΐου. Η ομάδα που θα φτάσει στις τρεις νίκες θα στεφθεί Πρωταθλήτρια Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας 2017-18.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 42-27, 60-42, 66-57