Συντριβή για την Εθνική μας από τους Λευκορώσους (41-97)

0

Η ομάδα μας όπως φάνηκε από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση δεν ήταν απόλυτα έτοιμη για αυτό το τεστ και -σχεδόν- φυσιολογικά γνώρισε τη συντριβή (41-97) από μία καλύτερη αλλά και πολύ πιο δουλεμένη ομάδα.

Η ανανεωμένη βερσιόν της Εθνικής χρειάζεται χρόνο και αυτό αποδείχθηκε περίτρανα με αρκετά σκληρό τρόπο στη σημερινή αναμέτρηση αφού μετά το αρχικό 3-3 οι Λευκορώσοι πάτησαν γκάζι και εξαφανίστηκαν στο σκορ με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να μη μπορεί να βρει με τίποτα το δρόμο προς το καλάθι.

Το αρχικό πλάνο του να θωρακιστεί το ζωγραφιστό “καμουφλάροντας” την υψομετρική διαφορά των δικών μας καλαθοσφαιριστών απέναντι στους Λευκορώσους έδειχνε να δουλεύει όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον τρόπο να μας πληγώσουν από την περιφέρεια. Οι πρώην Σοβιετικοί τιμώρησαν κάθε σουτ που έδωσε η ομάδα μας σουτάροντας με μεγάλη συνέπεια πίσω από τα 6.75.

Πέραν αυτού, στην άμυνα τα τεράστια κορμιά και το δάσος από χέρια “μίκραιναν” αφάνταστα το γήπεδο δυσκολεύοντας τις προσπάθειες των καλαθοσφαιριστών μας που “μάτωναν” για να σκοράρουν ενώ η περιφέρεια μας ήταν εκνευριστικά άστοχη, αδυνατώντας να δώσει κάποιο σημείο αναφοράς.

Μέχρι το 4:30 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 8-3, ενώ με το τέλος του δεκαλέπτου το σκορ πήγε στο 22-5. Μέχρι τα μέσα της β’ περιόδου το σκορ πήγε στο 29-11 και στο ημίχρονο στο 41-18. Έως το 26’ η Λευκορωσία ήταν μπροστά με 55-23 ενώ με το φινάλε του δεκάλεπτου στο 66-26. Στο τέλος της αναμέτρησης το σκορ ήταν στο 97-41.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-22, 18-41, 26-66, 41-97