Τρίποντα από το παρελθόν: Πως χάθηκε η νίκη στην Ελβετία…

0

Το ημερολόγιο έδειχνε 19 Σεπτεμβρίου του 2009, όταν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, είχε ταξιδέψει στην Ελβετία, για να αντιμετωπίσει τους απογόνους του Γουλιέλμου Τέλλου, στο παιχνίδι για την προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2ης κατηγορίας.

Ήταν ένα εξ` αρχής πολύ δύσκολο παιχνίδι, που είχε διεξαχθεί στο Νεσατέλ, μιας και η Ελβετική ομάδα, θα είχε στη διάθεση της και το μεγάλο της αστέρι, τον Τχάπο Σεφολόσα, παίκτη του ΝΒΑ!

Ωστόσο, κατά τη διάρκεια του αγώνα, ο Σεφολόσα, δεν πήρε αρκετό χρόνο συμμετοχής και έτσι, η Εθνική μας είχε καταφέρει να επιβάλει έναν δικό της αργό ρυθμό και ενώ στο ημίχρονο, είχαμε προηγηθεί με 24-25.

Απέμενε ενάμισι λεπτό για να έληγε ο αγώνας και η ομάδα μας, ήταν μπροστά με 47-54! Όλα έδειχναν ότι θα φεύγαμε από την Ελβετία με μια μεγάλη νίκη, αλλά ο Σεφολόσα είχε… αλλιώτικη γνώμη!

Πήρε την ομάδα του κυριολεκτικά πάνω του και με έξι προσωπικούς πόντους, μιαν ασίστ και ένα κόψιμο, ήταν η απόλυτη αιτία, για να φθάσουν οι γηπεδούχοι σε ένα σερί 8-0 και να πάρουν και τη νίκη με 55-54!

Σα να μην μας έφθανε αυτό που μας… έκανε, την επομένη, τυχαία η αποστολή μας τον συνάντησε στο αεροδρόμιο της Γενεύης και μας ευχήθηκε και… καλή τύχη!