Β1 Ανδρών: Σούπερ εμφανίσεις για Αχιλλέα και Αστέρα

0

Στο κατόπι της ΑΕΛ, που προελαύνει αήττητη με τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια, βρίσκονται αρκετές ομάδες στο απαιτητικό πρωτάθλημα της Β1 Ανδρών. Ο Αχιλλέας Καϊμακλίου και ο Αστέρας Μέσα Γειτονιάς πέτυχαν σημαντικές νίκες για την 4η αγωνιστική.

Κυριάρχησε στο ντέρμπι ο Αχιλλέας

Οι Καϊμακλιώτες μετέτρεψαν το ντέρμπι με τη δυνατή Ομόνοια σε παράσταση για έναν ρόλο και πήραν με έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο τέταρτο δεκάλεπτο στη νίκη τους. Το τελικό 66-43 επισφράγισε ένα σπουδαίο ροζ φύλλο και το τελικό +23 θα αποδειχθεί πολύτιμο στη συνέχεια.

Ο Λούης Σιακαλλής είχε ξεκινήσει το πλάνο του από την άμυνα και δικαιώθηκε, κρατώντας χαμηλά το σκορ και “μπλοκάροντας” μερικά από τα μεγάλα “ατού” του Κυριάκου Αδάμου. Το 19-4 της πρώτης περιόδου ανέβασε την ψυχολογία στο ζενίθ. Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” της Λευκωσίας επιχείρησαν να επιστρέψουν, όμως κάποια στιγμή ξέμειναν από ψυχικά αποθέματα και ήρθε η ευρείας έκτασης ήττα.

Δεκάλεπτα: 19-4, 33-20, 45-38, 66-43

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Λ. Σιακαλλής)

Ιερωνυμίδης 6 (1), Κ. Πάντζιαρος 13, Α. Πάντζιαρος 14 (2), Σοφοκλέους 6, Γρηγορίου 3 (1), Λάμπρου 14 (4), Ανδρέου 2, Ιωάννου, Τέγγερης 6 (2), Κωνσταντινίδης 2.

Ομόνοια (Κ. Αδάμου)

Γαβριήλ 1, Βλάχος 3, Χριστοδουλίδης 13 (2), Σολωμού 11 (1), Φιλίππου 8, Πολυκάρπου, Κυριακίδης 7, Χρίστου, Κασινός.

Επιβλητικός ο Αστέρας Μέσα Γειτονιάς

Ένα ακόμη ντέρμπι που μετατράπηκε σε σχετικά εύκολη επικράτηση, είχαμε στο ματς του Αστέρα Μέσα Γειτονιάς με τον Ζήνωνα, όπου οι γηπεδούχοι έλεγξαν τον ρυθμό και έφτασαν στη νίκη με 79-60.

Οι Λεμεσιανοί είδαν τους νεανικούς αντιπάλους τους να είναι πολύ ανταγωνιστικοί στα πρώτα λεπτά και το ματς να πηγαίνει πόντο-πόντο. Ωστόσο, μετά από λίγη ανέβασαν στροφές, έκαναν ένα σπουδαίο δεύτερο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 28-11 και κάπου εκεί “σημαδεύτηκε” και το παιχνίδι.

Οι απουσίες του κόουτς Στάνκοβιτς ήταν ουκ ολίγες και επηρέασαν την εικόνα της ομάδας του, τη στιγμή που ο Αστέρας ήταν πολύ εύστοχος και συγκεντρωμένος, κατακτώντας το στόχο του, χωρίς να “ματώσει” στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 14-14, 42-25, 57-45, 79-60