Β1 κατηγορία ανδρών: Τα αποτελέσματα της πρεμιέρας

0

Με τρεις αναμετρήσεις άνοιξε η αυλαία του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 Κατηγορίας, την Κυριακή 30 Οκτωβρίου.

Νικηφόρα ξεκίνησαν οι Ομόνοια, Αστέρας Μέσα Γειτονιάς και ΑΕΛ απέναντι στους Ζήνωνα, Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ και Αχιλλέα Καϊμακλίου αντίστοιχα. Μία αναμέτρηση απομένει για την ολοκλήρωση της 1ης αγωνιστικής, με τον ΑΠΟΠ να φιλοξενεί την Εθνική Ανδρών Κ18 την ερχόμενη Τετάρτη 3 Νοεμβρίου στην Πάφο. Ρεπό για την 1η αγωνιστική είχε η ομάδα του Αχιλλέα Αγρού.

ΑΕΛ – Αχιλλέας Καϊμακλίου 56-46

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 Κατηγορίας η ΑΕΛ που επικράτησε στην έδρα της του Αχιλλέα Καϊμακλίου με 56-46. Η ομάδα της Λεμεσού ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα με 18-11 στο τέλος της Α’ περιόδου. Ο Αχιλλέας ανέβασε στροφές στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας την διαφορά στους πέντε πόντους (31-26). Ελαφρώς ανώτεροι ήταν οι «γαλαζοκίτρινοι» στο δεύτερο ημίχρονο, καταφέρνοντας να φέρουν το σκορ στο 42-33 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και με 56-46 στο τέλος της αναμέτρησης. Κορυφαίος του αγώνα ο Δανιήλ με 15 πόντους (1 τρίποντο).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 31-26, 42-33, 56-46

ΑΕΛ (Κ. Περεντός)

Δανιήλ 15 (1), Λεωνίδα 8 (2), Μάρκου 10 (1), Μαυρομμάτης 12, Τσαγγαρίδης 2, Πιερίδης 2, Αντωνίου 1, Μονιάτης, Καμπούρης 6.

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Λ. Σιακαλλής)

Γεωργακούδης 3, Κ. Πάντζιαρος 12, Α. Πάντζιαρος 3 (1), Γρηγορίου, Γεωργιάδης, Ανδρέου 4, Κωνσταντινίδης 6, Κουλεντής, Σοφοκλέους 13, Ιωάννου 5.

Ζήνωνας – Ομόνοια 34-56

Με το διπλό έφυγε από την Λάρνακα η Ομόνοια στην 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 Κατηγορίας, όπου επικράτησε του Ζήνωνα με 56-34. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 10-10 στην πρώτη περίοδο. Με την πάροδο του χρόνου οι φιλοξενούμενοι δημιουργούσαν διαφορά στο σκορ, το οποίο στο ημίχρονο ήταν στο 25-21. Οι «πράσινοι» αύξησαν την διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, που ήταν στο 36-27 στην τρίτη περίοδο και στο 56-34 με την λήξη του αγώνα. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Γαβριήλ με 14 πόντους (2 τρίποντα).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-10, 21-25, 27-36, 34-56

Ζήνωνας (Ι. Στάνκοβιτς)

Μιχαήλ 2, Ανδρέου, Ιωάννου 1, Στυλιανού 5 (1), Αλεξάνδρου 9, Λάζου 2, Ξιούρουππας 2, Καρβούνης 10, Ζατζούδης 3, Φυσεντίδης.

Ομόνοια (Κ. Αδάμου)

Κατσουρής, Γαβριήλ 14 (2), Πολυκάρπου, Βλάχος 7, Χριστοδουλίδης 5, Ροδοσθένους, Κυριακίδης 15, Χρίστου 1, Φιλίππου 4, Αυγουστίνου 3, Κασίνος 7.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ – Αστέρας Μέσα Γειτονιάς 43-58

Με την νίκη έφυγε από την Λευκωσία ο Αστέρας Μέσα Γειτονιάς που επικράτησε, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β1 Κατηγορίας, της Ύδρας Ασφαλιστικής ΕΝΑΔ με 58-43. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 10-6 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες στο σκορ έφθασε στους 13 πόντους, με το σκορ να είναι στο 27-14. Η υπεροχή των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε, με το σκορ να φθάνει στο 45-27 στο τέλος της Γ’ περιόδου και με 58-43 στο τέλος της αναμέτρησης. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Χαραλάμπους που σημείωσε 24 πόντους (1 τρίποντο).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-10, 14-27, 27-45, 43-58