Βήμα παραμονής η καταιγιστική Ομόνοια

0

Στο πρώτο ντέρμπι επιβίωσης των πλέι άουτ, η Καμπάτσος Ομόνοια ήταν καταιγιστική και έκανε το πρώτο βήμα παραμονής απέναντι στην Αναγέννηση Γερμασόγειας με 96-78 στο “Τάσσος Παπαδόπουλος Ελευθερία”.

Η σειρά κρίνεται στις δύο νίκες και οι “πράσινοι” της Λευκωσίας θα κοιτάξουν να τελειώσουν τη σειρά την προσεχή Τετάρτη στο “Σπύρος Κυπριανού” της Λεμεσού.

Οι παίκτες του Νικόλα Παπαδόπουλου ήταν και πάλι ασταμάτητοι επιθετικά, βλέποντας το αντίπαλο καλάθι σαν βαρέλι. Μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου η πάντα αξιόμαχη Αναγέννηση ήταν κοντά στο σκορ, όμως η διαφορά δεν άργησε να ξεφύγει και να φτάσει κάποια στιγμή στα ύψη.

Ο Κωνσταντίνος Παπακώστας συνέχισε στις σπουδαίες εμφανίσεις, ενώ ο Καρίμ Τζαμάρ έκανε θραύση σε όλους τους τομείς, ο Φόρεστ Ρόμπινσον βρήκε ξανά τον καλό του εαυτό , οι Μάνιγκατ, Νουαουκόνι “σιγοντάριζαν” και ο Ουάτσον οργάνωνε ιδανικά.

Στον αντίποδα, ο Βερέντκα ήταν η μόνιμη επιθετική απειλή, ενώ καλά ξεσπάσματα είχαν και οι Ντούμαρς, Ενγκλίσκι και Τουμπάζος…

Ο αγώνας:

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η Αναγέννηση και με δύο τρίποντα του Ενγκλίσκι πήρε προβάδισμα με 6-0. Μάλιστα η φιλοξενούμενοι με την συμπλήρωση τριών λεπτών αγώνα ήταν μπροστά στο σκορ με 10-3. Η Ομόνοια στην συνέχεια κατάφερε και μείωσε την διαφορά στους δύο πόντους (13-11), στο 5:15, ενώ ενάμιση λεπτό πιο μετά πήρε προβάδισμα με 16-15. Η ομάδα της Γερμασόγειας πέτυχε άλλους επτά πόντους στην συνέχεια, φέρνοντας το σκορ στο 22-16 υπέρ της, με τους Νουαουκόνι και Ρόμπινσον να σημειώνουν από δύο πόντους και να μειώνουν για τους “πράσινους” σε 22-20.

Η Αναγέννηση ξεκίνησε την δεύτερη περίοδο με δίποντο του Ντουμάρς, παίρνοντας τέσσερις πόντους διαφορά στο σκορ (24-20). Η Ομόνοια όμως ήταν εξαιρετική στην πορεία και με δώδεκα σερί πόντους πήρε προβάδισμα με 32-24, μέχρι το 14:11. Οι “πράσινοι” συνέχισαν να έχουν καλή παρουσία στο παρκέ, και ένα λεπτό αργότερα έφεραν την διαφορά στους έντεκα (38-27). Διαφορά που κράτησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι, όπου το σκορ έφθασε στο 47-36.

Με ένα σερί δέκα πόντων ξεκίνησε στο τρίτο δεκάλεπτο η Ομόνοια, φέρνοντας το σκορ στο 57-36 υπέρ της, μετά από δυόμιση λεπτά. Το συγκρότημα του Νικόλα Παπαδόπουλου έφερε την διαφορά στους 24 πόντους μέχρι το 24:13, όταν το σκορ έφθασε στο 63-39. Η Αναγέννηση προσπάθησε να απαντήσει και στο επόμενο ενάμιση λεπτό μείωσε σε 66-47, ενώ το τέλος της περιόδου βρήκε την Ομόνοια να προηγείται με 68-48.

Πιο δυνατά ξεκίνησε στην τέταρτη περίοδο η Αναγέννηση που με την συμπλήρωση τριών λεπτών στο παιχνίδι μείωσε στους έντεκα (79-68). Η Ομόνοια όμως έδειξε την κατάλληλη ψυχραιμία στην συνέχεια, και πετυχαίνοντας έξι σερί πόντους έφερε το προβάδισμα της στο 85-68, πέντε λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα. Η Αναγέννηση πάλεψε στα τελευταία στάδια χωρίς να καταφέρει κάτι περισσότερο, με τους γηπεδούχους να φεύγουν με την νίκη με 96-78.

MVP:

Ο διεθνής Κύπριος γκαρντ Κωνσταντίνος Παπακώστας διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας. Πλέον, έχει “λυθεί” και στο εκτελεστικό κομμάτι, σημειώνοντας στο κρίσιμο ματς 20 πόντους με 4/7 τρίποντα. Η εξέλιξή του είναι διαρκής και ο μεγάλος χρόνος συμμετοχής που του δίνει ο Νικόλας Παπαδόπουλος είναι ευεργετικός για την ωρίμανσή του.

KEY FACTOR:

Ο Καρίμ Τζαμάρ έκανε τα πάντα πάνω στο παρκέ και παραλίγο να πετύχει ένα εκπληκτικό τριπλ-νταμπλ. Τελικά, σταμάτησε στους 14 πόντους με 6/7 δίποντα, έχοντας παράλληλα 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ:

Ο Εντβάρντας Βερέντκα προσπάθησε πολύ για την αξιοπρεπή ομάδα του Σταύρου Σταύρου. Σημείωσε 27 πόντους, μάζεψε 9 ριμπάουντ και αποτέλεσε πηγή κινδύνου για την άμυνα της Ομόνοιας…

Δεκάλεπτα: 20-22, 47-36, 68-48, 96-78