Ξανά θρίλερ, ξανά ερυθροκίτρινο φινάλε στο Αυγόρου!

1

Ο Κεραυνός έπαιξε ξανά με τη φωτιά όμως δεν κάηκε αφού απέδρασε από το Αυγόρου παίρνοντας το θρίλερ με την ΕΝΠ με 78-77. Οι βυσσινί είχαν την ευκαιρία να κλέψουν το ροζ φύλλο όμως ο Έβανς αστόχησε στην τελευταία επίθεση, ο Ουίλις κατέβασε το ριμπάουντ και το ροζ φύλλο πήγε στον Στρόβολο. Οι Στροβολιώτες του Λείβα πήραν δεύτερη φορά εκτός έδρας ματς στον πόντο, ενώ η προσπάθεια των βυσσινί του Πιστόλα ήταν συγκλονιστική.

Παρά τις σημαντικότατες απουσίες των Αμπουκάρ και Μιχαήλ ο Κεραυνός μπήκε πιο πιστός στο πλάνο του προπονητή του και με μπροστάρηδες τον αρχηγό Θεοχαρίδη αλλά και τον Ριντ προηγήθηκε με 13-23. Ο Μπαλογκούν μόνος του προσπαθούσε να κρατήσει του βυσσινί σε επαφή με το σκορ και ήταν αυτός που σάλπισε το σύνθημα της αντεπίθεσης.

Η αρμάδα του “Πιστόλα” μ’ένα φανταστικό σερί 13-2 πέρασε μπροστά στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου με 26-25 και το παιχνίδι μέχρι το ημίχρονο κύλησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσοντε στο προβάδισμα για να μας βρεί η κόρνα του ημιχρόνου στο 33-34.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε όπως και το πρώτο περίπου. Οι παίκτες του Λείβα έδειχναν πολύ πιο συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι ενώ οι βυσσινί με τον Μπαλογκούν να έχει σιγήσει έδειχναν ν’απομακρύνονται. Με τρίποντο του Ριντ ο Κεραυνός προηγήθηκε με 40-51 όμως οι γηπεδούχοι με νέο σερί 10-2 μείωσαν με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου σε 50-53.

Νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Τρισόκκας με λέι απ μείωσε σε 53-52, ενώ μέχρι το 32’ η ΕΝΠ ισοφάρισε σε 55-55. Ακολούθησαν έξι πόντοι για τον Κεραυνό (τέσσερις ο Τσάνελς, δύο ο Κινγκ με το σκορ να πηγαίνει στο 61-55, ενώ στο 34’ το σκορ ήταν στο 63-58. Ακολούθησαν δύο διαδοχικά τρίποντα από τους Φίλερ-Ρέι, με την ΕΝΠ να παίρνει προβάδισμα με 64-63. Στο 36’ το σκορ ήταν στο 66-66, ενώ μισό λεπτό αργότερα ο Χάγκινς με τρεις πόντους, έδωσε προβάδισμα στον Κεραυνό με 69-66. Έπειτα ακολούθησαν έξι πόντοι για την ΕΝΠ (από τρεις οι Έβανς-Φίλερ), με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με 72-69. Μέχρι το 38’ η Ένωση ήταν μπροστά με 75-70, ενώ στην συνέχεια ο Γουίλις με δύο πόντους και ο Τσάνελς με μία ελεύθερη βολή, μείωσαν σε 75-73. Λίγο αργότερα ο Φίλερ με λέι απ έφερε την διαφορά στους τέσσερις για την ΕΝΠ (77-73), ενώ μέχρι το 39:30 ο Χάγκινς με μία ελεύθερη βολή και ο Ριντ με λέι απ μείωσα για τον Κεραυνό σε 77-76. Στην επόμενη επίθεση της η ΕΝΠ αστόχησε με τον Ρέινς, με τον Χάγκινς να σημειώνει λέι απ με τον Χάγκινς 8’’ πριν το τέλος, παίρνοντας την νίκη με 78-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 33-34, 50-53, 77-78