Ζαλγκίρις – Ζενίτ 75-83: Η Ζενίτ έδειξε τα… δόντια της

0

Η Ζενίτ έφτασε να προηγηθεί έως και με διαφορά 25 πόντων σε μια επίδειξη δυναμικής αλλά όταν «άνοιξε» το rotation, η Ζαλγκίρις προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, έψαξε μια επική ανατροπή αλλά ήταν αδύνατο να τη βρει κι έτσι γνώρισε την 5η συνεχόμενη ήττα!

Ο Όστιν Χόλινς είχε εντυπωσιακή παρουσία στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς οι δικοί του 13 πόντοι σχημάτισαν τη βάση για τη Ζενίτ ούτως ώστε να χτίσει διαφορά οκτώ πόντων (15-23) με τη λήξη της περιόδου. Μάλιστα ο Αμερικανός ήταν απόλυτα εύστοχος από μακρινή απόσταση. Αντιθέτως, η Ζαλγκίρις δεν βρήκε σκορ από την περιφέρεια και βασίστηκε αποκλειστικά στους πόντους του Λοβέρν.

Ο Κέβιν Πάνγκος ήταν ο πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους στη δεύτερη περίοδο καθώς έδωσε σκορ αλλά και τρομερές άμυνες. Η Ζενίτ πάτησε σε διαφορά 14 πόντων (19-33) και θα μπορούσε να τον είχε αυξήσει ακόμη περισσότερο αλλά Γκριγκόνις και Λοβέρν αποσόβησαν τα χειρότερα για τη Ζαλγκίρις (32-45ημ.).

Το κρεσέντο της Ζενίτ έξω από τα 6,75 συνεχίστηκε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με 4/4 τρίποντα και η διαφορά πήγε στο +25 (34-59, 23:30). Η Ζαλγκίρις επένδυσε στο pressing σ’ όλο το γήπεδο, αλλά και στο rotation της ρωσικής ομάδας. Οι περισσότεροι από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο για τη Ζενίτ δεν ανταποκρίθηκαν στις περιστάσεις κι έτσι η διαφορά μειώθηκε (51-66) στο τέλος της περιόδου.

Οι γηπεδούχοι διεύρυναν το επιμέρους σκορ (58-68, 32’) σε μια προσπάθεια επιστροφής στο παιχνίδι. Θα  μπορούσαν μάλιστα να είχαν μειώσει ακόμη περισσότερο αλλά ο Χόλινς κράτησε τη Ζενίτ (62-71, 36’). Στο ίδιο διάστημα η τελευταία δεν είχε στο παρκέ τον Κέβιν Πάνγκος. Μόλις επέστρεψε ο Καναδός, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι συνεργασίες στην επίθεση και μια καλή άμυνα 45’’ πριν το τέλος, σφράγισε μια σπουδαία νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζενίτ άγγιξε την τελειότητα για περίπου 23 αγωνιστικά λεπτά, έχοντας εξαιρετική λειτουργία σε επίθεση και άμυνα, αλλά και ευστοχία στο μακρινό σουτ. Ξέφυγε με +25 και παρά την κακή απόδοση των παικτών που ήρθαν από τον πάγκο, δεν θα μπορούσε να μην κερδίσει.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Κέβιν Πάνγκος και Όστιν Χόλινς. Ο πρώτος έκανε εξαιρετικό παιχνίδι και στις δύο πλευρές του παρκέ «σβήνοντας» και τα αντίπαλα γκαρντ με την άμυνά του.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουίλ Τόμας έκανε πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, έβαλε και το σημαντικότερο σουτ του αγώνα.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Οι βασικοί δημιουργοί της Ζαλγκίρις (σ. σ. Λεκαβίτσιους, Γουόκαπ) ήταν σε κακό βράδυ. Οι «παγκίτες» της Ζενίτ όπως οι Μπάρον, Ζαχάροφ έβαλαν τη Ζαλγκίρις μέσα στο παιχνίδι.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Ουίλ Τόμας που ανέβασε τη διαφορά στο +12 περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις ήταν κακή στην περιφερειακή άμυνά της, ενώ η Ζενίτ σε αγώνα που ξέφυγε με +25 δεν έκανε σωστή διαχείριση.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η συνεργασία Λεκαβίτσιους-Λοβέρν στο τρίτο δεκάλεπτο η οποία κατέληξε σε κάρφωμα του δεύτερου.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 32-45, 51-66, 75-83